Trochę to trwało, tegoroczna edycja wymęczyła mnie jak żadna inna. Cieszę się jednak, że obejrzałem kilkanaście świetnych filmów, z których niełatwo było ułożyć jedynie dziesiątkę najlepszych. Dwa z nich okazały się prawdziwie wybitne, a co najmniej trzy stały się dla mnie inspiracją na przyszłość. Z tego moje serce raduje się jeszcze mocniej, bo właśnie od tego jest ten festiwal – od poszerzania horyzontów kina, pokazywania nowych stron kina, których bez niego bym nie poznał i nigdy bym nie mógł pokochać.
1. NIEMIŁOŚĆ
Jeden z najwybitniejszych filmów europejskich ostatnich lat i jeden z najlepszych filmów, które kiedykolwiek pojawiły się we Wrocławiu na festiwalu. Andriej Zwiagincew robi jeszcze mocniejszych krok w przód po świetnym Lewiatanie, kręcąc niezwykle przeszywający film o intymności relacji międzyludzkich, z których mimochodem wyłania się bardzo celnie nakreślony obraz Rosji, a może i nawet całej Europy. Szkoda, że ten film nie dostał Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes. Wybitne aktorstwo.
2. SAMOTNIE NA PLAŻY POD WIECZÓR
Największe odkrycie tegorocznego festiwalu – film barda koreańskiego kina Honga Sang-soo, który niektórzy nazwą szczerą prawdą o życiu, a ja będę się zastanawiał czy to przypadkiem nie bardzo przyjemna, ale jednak kreacja. Tak czy owak mamy do czynienia z małym wielkim kinem traktującym o jedzeniu, piciu i innych ludzkich słabościach. Dialogi to absolutne złoto!
3. TWÓJ VINCENT
Wizualna strona tego filmu to arcydzieło. Jak wskazywałem w swojej recenzji, można było się mocno obawiać strony fabularnej. Jednak para reżyserska, wspomożona mocno przez świetnego polskiego poetę i prozaika Jacka Dehnela skorzystała z wypróbowanej konwencji kina noir i wygrała na tym. Ten film zachwyca obrazami, hipnotyzuje muzyką i rozczula wspaniałą, prostą historią. Brawo.
David Lowery to chyba jeden z największych oryginałów w amerykańskim kinie niezależnym. Najpierw kręci skromny dramacik z Rooney Marą i Casey Affleckiem, żeby potem przeskoczyć do wielkiej wytwórni i opowiedzieć historię znanej z kreskówki Pete’s Dragon. W tym filmie wraca do korzeni – opowieść zaserwowana tutaj, która spoczęła ponownie na barkach duetu Mara/Affleck jest piękna, trudna i wzruszająca. Gdyby Terrence Malick chciał się zmierzyć z tematem umierania, a przy okazji napisałby scenariusz, to mógłby się pod tym filmem podpisać.
Teatralne kino Aki Kaurismakiego zaczyna powoli wyglądać jak moje kino. Ten film dowodzi tego niezbicie, choć powtarzanie motywów z Człowieka Hawru jest aż nazbyt widoczne. Mnie to nie przeszkadzało, bo w wizji uchodźstwa i starości przedstawionej przez Fina, jest niezwykle dużo prawdy, połączonej jeszcze z wdziękiem głównych postaci i niewymuszonym humorem. Nie jedzmy sushi w Finlandii.
Rasowy thriller na Nowych Horyzontach to rzadkość. A właśnie za taki gatunek zabrał się twórca Głową w mur Fatih Akin. Wyszło mu – film trzyma w napięciu, szczególnie w pierwszym i trzecim rozdziale. Doskonale się ogląda walkę Diane Kruger o prawdę i sprawiedliwość. Sama aktorka, którą za swoją rolę dostała nagrodę w Cannes, absolutnie rządzi ekranem i może powoli się szykować do wygłoszenia oscarowego speecha.
Polskie kino na festiwalu jest zwykle niedoreprezentowane. Dobrze, że zdarzają się jednak takie produkcje jak ten wyśmienicie nakręcony dramat Anny Jadowskiej, który aż za bardzo przypomina chwilami Niemiłość. Jeśli szukacie powodów dlaczego Marta Nieradkiewicz jest aktualnie najlepszą polską aktorką młodego pokolenia, to ten film dostarcza ich co niemiara.
Zwycięzca nagrody publiczności równa się wykład z biologii ze świetnie pomyślanymi wstawkami fabularnymi. Po tym filmie pomyślałem sobie, że gdyby Andrzej Chyra był narratorem mojego życia, to nawet nudne dni byłyby ciekawe. Tak dobrze się bawiłem li tylko słuchając jego głosu.
Najlepszy film Sofii Coppoli od czasu Między słowami – niemal kompletna, doskonale doprawiona mieszanka kobiecej melodramy na granicy Harlequina z bardzo czarno komedią i finałem, który rozkłada na łopatki. Zdjęcia Phillipe’a Le Sourda NIESAMOWITE! Aktorstwo Kidman, Farrela i innych także cudowne, idealne pasujące do konwencji. Zasłużona nagroda za reżyserię w Cannes.
Nie ten film miał być najmocniejszą propozycją LGBT w ramach festiwalu, ale okazało się, że z takiej małej produkcji może wyjść całkiem wielki obraz. Skromne to kino, pełne gatunkowych schematów, ale ogranych po mistrzowsku. Nie przeszkadzało mi to, że większość motywów widziałem z setce filmu o takiej tematyce – bohaterowie mieli w sobie tyle uroku, a historia rozerwała mi na tyle serce, że nie mogłem się oprzeć.
Kilka filmów, m.in. zwycięzca Złotej Palmy The Square czy fantastyczna Fantastyczna dziewczyna, do TOP 10 mi się nie zmieściły. To chyba znak, że 17. edycja Nowych Horyzontów była całkiem dobra. Czy lepsza od poprzedniej? Na pewno nie, ale już od tej dwa lata temu…