Wędrówki z dinozaurami (prod. 1999, BBC, 6 odcinków po 30 minut – miniserial)
O czym jest serial?
Wędrówki z dinozaurami to pierwsze telewizyjna próba pokazania życia władców tamtego świata niejako od kuchni. Twórcy pokazują jak dinozaury żyły, zdobywały pożywienie, rozmnażały się. W końcu też pokazane jest ich wyginięcie.
Kto za tym stoi?
Producentem i głównym reżyserem serialu jest Tim Haines, który na fali sukcesu Wędrówek z dinozaurami rozpoczął całą serię filmów Walking with… . Muzykę, która ogrywa bardzo dużą, pozytywną rolę w serialu napisał Ben Bartlett. Niemniej, a może nawet jeszcze bardziej istotna jest w Wędrówkach osoba narratora, którym w angielskiej wersji jest wielki Kenneth Branagh, zaś w polskiej Maciej Gudowski i Janusz Szydłowski (to jeszcze nie były te czasy, kiedy lektorem we wszystkich filmach popularnonaukowych była Krystyna Czubówna).
Dlaczego warto?
Jedno słowo – pionierstwo. Tim Haines Wedrówkami z dinozaurami zaproponował zupełnie inne podejście do opowiadania o gadach rządzących świat kilkadziesiąt milionów lat temu. Zrobił dla dinozaurów coś podobnego, co uczynił Steven Spielberg swoim Parkiem Jurajskim, z tą jednak różnicą, że w jego wypadku w formie dokumentalnej. Dzięki Wędrówkom z dinozaurami, temat najdawniejszych gadów na Ziemi stał się na chwilę ponownie sexy. Dlaczego tak się stało? Powodów jest kilka. Z jednej strony nie można zapomnieć o imponującej jak na koniec XX wieku realizacji, która kosztowała w tamtym okresie najwięcej w historii telewizji. Jednak widać, że te pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto. Efekty specjalne, dzięki którym odtworzono gady, wyglądają kapitalnie i trzeba przyznać, że bardzo sprytnie je wpleciono do prawdziwej scenerii, w której kręcony był serial (Wędrówki z dinozaurami są jedyną częścią serii, w której plenery nie zostały odtworzone komputerowo). Z wydarzeniami, w których obserwujemy bohaterów, idealnie współgra znakomita muzyka Bena Bartletta, która świetnie buduje napięcie. Kto wie, czy sukces serialu byłby tak wielki, gdyby nie rewelacyjna narracja Kennetha Branagh. Wybitny szekspirowski aktor opowiada o życiu dinozaurów, jakby był dokładnie na miejscu wydarzeń. Wszystkie te elementy sprawiają, że Wędrówki z dinozaurami ogląda się nieomal jak thriller i kino akcji w jednym. Forma nigdy jednak nie przerasta treści. Wędrówki nie odpowiadają co prawda na wszystkie pytania dotyczące dinozaurów, ale inspirują do poszukiwań odpowiedzi na własną rękę.
Rewelacja!
Maciej Stasierski
P.S. Nie przestraszcie się, że na końcu klipu usłyszycie hiszpański dubbing – to taki maleńki żart ode mnie.